Czy wiesz jak możesz zapobiec najczęstszym wakacyjnym wypadkom?

Autor: Agnieszka Gotówka | 24.07.2017

Lato to czas beztroskiej zabawy i odpoczynku. To pora roku niezwykle wyczekiwana przez najmłodszych. W wakacje jednak nie wolno zapominać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Dzieci są niezwykle ciekawe świata. Od najmłodszych lat chcą poznawać go wszystkimi zmysłami. Kochają zabawę, której powinny mieć pod dostatkiem, bo właśnie dzięki niej uczą się świata. Nie zawsze jednak zdają sobie sprawę z zagrożeń, które na nie czyhają. Muszą je poznać, by nauczyć się im zapobiegać. O czym więc warto z dzieckiem rozmawiać, by potrafiło bezpiecznie się bawić samo czy też z kolegami i koleżankami?

Bezpieczeństwo na drogach

Poruszanie się po drogach wcale nie jest łatwą umiejętnością. To świat reguł, nakazów i zakazów, który dla najmłodszych jest niezrozumiały. A dzieci trzeba wprowadzić w świat ruchu drogowego. Jest to niezwykle ważne zadanie. Każdy rodzic powinien być autorytetem dla swojego dziecka i swoim zachowaniem pokazywać mu, w jaki sposób przestrzegać zasad ruchu drogowego.

Każdego dnia warto przypominać maluchowi, by zawsze poruszał się po chodniku i przechodził przez ulicę tylko w wyznaczonych miejscach, na pasach. Bardzo ważne jest to, by nigdy nie wbiegał na ulicę, np. by zdążyć na stojący na przystanku autobus. Sami również nie pokazujmy dziecku takiego zachowania.

Jeżeli nasza pociecha planuje wybrać się z rówieśnikami na rower, podpowiedzmy im, w jakich miejscach będzie to bezpieczne. Zawsze należy też przypomnieć dziecku o niezbędnych elementach bezpieczeństwa, takich jak kask i nakolanniki. Warto też od najmłodszych lat uczyć dziecko bezpiecznej jazdy na rowerze. W wielu miastach w Polsce powstają specjalne miasteczka ruchu drogowego. Są one wyposażone w znaki drogowe, sygnalizację świetlną, przejścia dla pieszych, a wyznaczone trasy wiodą przez ronda i skrzyżowania. To świetny sposób na naukę podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Wodne szaleństwo

Latem bardzo często wyjeżdżamy nad morze i jeziora. Odwiedzamy baseny i parki wodne. Zabawa w tych miejscach jest uwielbiana zwłaszcza przez dzieci. Trudno im zrozumieć, że woda to groźny żywioł, który wymaga od nas dyscypliny. Z kąpieli nie trzeba jednak rezygnować. Ważne jest, by pamiętać o kilku bardzo ważnych regułach.

Pierwszym krokiem do bezpiecznego korzystania z basenów lub akwenów wodnych, jest nauka pływania. Możemy skorzystać ze szkółek lub zajęć dla dzieci, na których profesjonaliści nauczą je podstaw pływania. Na początku warto również korzystać z gadżetów, które to ułatwiają, takich jak np. rękawki. To znakomity sposób na bezpieczne oswojenie z wodą młodszych dzieci, przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa.

Podstawą jest wchodzenie do wody tylko w miejscach specjalnie do tego wyznaczonych, gdzie nad bezpieczeństwem czuwa wykwalifikowany ratownik (nauczmy dziecko, że należy bezwzględnie słuchać jego poleceń). Powiedzmy o bezpiecznym korzystaniu z urządzeń oraz sprzętu pływającego znajdującego się na terenie kąpieliska oraz o zagrożeniu, jakie może wynikać ze skakania do płytkiej wody. Warto pamiętać, że zdecydowana większość utonięć to efekt lekkomyślności i brawury ludzi (również dorosłych).

Opalaj się z głową!

Na upalne lato czekają wszyscy. Słońce i piękna pogoda to synonim udanych wakacji. Niestety, niebezpieczne zachowania w sytuacji, gdy słupek rtęci pnie się wysoko w górę, stwarzają poważne zagrożenie dla zdrowia. O czym więc trzeba pamiętać?

Rodzice powinny zawsze dopilnować tego, aby dziecko nie zapomniało spakować odpowiedniego kremu z filtrem. Nauczmy również naszą pociechę prawidłowo go stosować. Wybierzmy się na zakupy, by wspólnie wybrać nakrycie głowy, które zabezpieczy ją przed słońcem.

Dzieciom często brakuje wyobraźni, trudno przewidzieć im skutki pewnych zachowań. Najmłodsi jednak są bardzo chętni do nauki, co dorośli powinni wykorzystać. Warto rozmawiać ze swoją pociechą o odpowiedzialności za siebie i innych, pokazując, że trzeba reagować na cudze nieszczęście i cierpienie. Nie strofujmy malucha. Tłumaczmy mu, że nasze uwagi są po to, by pomóc mu zidentyfikować zagrożenie.

Nie zabierajmy dzieciom radości, jaką dają wakacje. Pozwalajmy na zabawę i słodkie lenistwo, zadbajmy jednak o to, by wypoczynek był bezpieczny. Uczmy naszą pociechę odpowiedzialności i przewidywania. To najlepsza inwestycja w ich zdrowie i życie.