Dowiedz się, jak zdobyć supermoc!

Autor: Anna Bator | 21.08.2017

I ty możesz uratować czyjeś życie, czyli nauka pierwszej pomocy krok po kroku

Kiedy zdarzy się wypadek, każda minuta jest na wagę złota, bowiem od niej może zależeć czyjeś życie. Warto zachować spokój i koniecznie udzielić pierwszej pomocy poszkodowanemu, zanim przyjedzie karetka pogotowia ratunkowego. Najważniejsze jest jednak opanowanie, które pozwoli na prawidłowe działanie krok po kroku.

Zadbaj o bezpieczeństwo

Podczas wypadku wiele osób skupia się wyłącznie na poszkodowanym i przystępuje do czynności ratowniczych. Jednak zanim podejmiemy akcję, należy upewnić się, że zarówno ofiara, jak i my sami znajdujemy się w miejscu bezpiecznym. Szczególnie ryzykowne jest udzielanie pierwszej pomocy na ulicy, którą jeżdżą samochody. Można wtedy poprosić osoby trzecie o oznaczenie miejsca wypadku, np. trójkątem znajdującym się w samochodzie. Dobrze jest także rozejrzeć się, czy w pobliżu poszkodowanego nie ma rozbitego szkła, igieł czy palących się przedmiotów. Czasem konieczna jest pomoc innych osób dorosłych, które oznaczą miejsce i pomogą zachować pełne bezpieczeństwo.

Sprawdź przytomność

Kolejnym krokiem do udzielenia pierwszej pomocy jest zweryfikowanie stanu poszkodowanego, a więc określenie, czy jest on przytomny. Wystarczy zapytać, jak ma na imię, co się stało lub czy wie, jaki jest dziś dzień. Czasem na skutek szoku osoby uczestniczące w wypadku mogą nie pamiętać ani dzisiejszej daty, ani nawet swojego imienia. Kiedy zareagują na pytanie i zaczną się zastanawiać nad odpowiedzią, to dobry znak. Jeśli jednak osoba nie odpowiada ani nie porusza się nawet po próbie obudzenia jej, należy niezwłocznie zadzwonić po pomoc.

Wezwij karetkę

Numer 112 powinniśmy znać o każdej porze dnia i nocy, ponieważ nigdy nie wiemy, kiedy będziemy musieli go użyć. Gdy przy wypadku są inne osoby, które chcą pomóc, warto poprosić je, aby to one zadzwoniły. My zaś rozpocznijmy akcję ratunkową. Jeśli jednak w pobliżu wypadku jesteśmy sami, zatelefonowanie po pomoc jest naszym zadaniem. Po połączeniu musimy się przedstawić, powiedzieć, gdzie się znajdujemy i co się stało. Dodatkową informacją będzie określenie stanu osoby poszkodowanej (np. czy jest przytomna) oraz informacja, ile mamy lat – w przypadku dzieci i osób niepełnoletnich.

Sprawdź oddech

Kiedy poszkodowany jest nieprzytomny, należy sprawdzić, czy oddycha. Zaangażujmy w to nasz wzrok, słuch i dotyk. Jedną rękę należy położyć na czole ofiary, drugą na brodzie i delikatnie odchylić jej głowę do tyłu. Nasze ucho i policzek przysuwamy jak najbliżej ust oraz nosa poszkodowanego, aby poczuć lub usłyszeć jego oddech. Można także obserwować klatkę piersiową, czy porusza się podczas wdechu. Czynności te należy robić spokojnie i dokładnie przez około 10 sekund.

Ułóż w pozycji bocznej

Osoba nieprzytomna, ale oddychająca wymaga ułożenia w odpowiedniej pozycji, która ułatwi oddychanie i oczekiwanie na przyjazd karetki. Ważne, aby nie zostawiać takiej osoby samotnie, ale wraz z nią czekać na pomoc. Należy też pamiętać, by sprawdzać co minutę, czy poszkodowany oddycha.

Żeby prawidłowo uzyskać pozycję boczną, należy jedną rękę osoby, której pomagamy, położyć wzdłuż jej głowy i zgiąć w kolanie przeciwległą nogę (np. prawa ręka i lewa noga). Drugą rękę ofiary zginamy w łokciu i przykładamy do jej twarzy. Trzymając swoją rękę na kolanie, drugą na łokciu, ciągniemy poszkodowanego w swoją stronę, aby obrócił się na bok.  Zaraz po ułożeniu osoby w pozycji bocznej należy sprawdzić czy oddycha.

Uciskaj klatkę piersiową

Może sie zdarzyć, że nagle nieprzytomny przestanie oddychać, a oczekiwanie na przyjazd karetki będzie się dłużyć. W takiej sytuacji musimy natychmiast podjąć akcję ratunkową. Jeśli poszkodowana osoba ma na sobie grubą kurtkę, należy ją rozpiąć, aby móc bezpośrednio uciskać klatkę piersiową. Najwygodniej będzie uklęknąć przy ofierze i na wyprostowanych rękach mocno i energicznie uciskać klatkę piersiową w sekwencji: 30 uciśnięć i 2 wdechy powietrza. Aby powietrze rzeczywiście dostało się do dróg oddechowych osoby, odchylamy jej głowę tak, jak w przypadku sprawdzania oddechu. Zatykamy palcami jej nos i swoimi ustami obejmujemy jej usta w taki sposób, aby powietrze dostało się do środka. Po wdmuchnięciu sprawdzamy, czy klatka piersiowa poszkodowanego zaczęła opadać i powtarzamy czynność drugi raz.

KROK 1